Lasy tlenowe – lasy przyszłości? - Portal ekologiczny dla rolników i ogrodników
Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

 

Pod hasłem drzewo tlenowe, kryje się Paulownia, roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji, która uznana jest za najszybciej rosnące drzewo na świecie. Niewymagająca gleba i przede wszystkim odporność na niskie temperatury (do – 27°C) sprawiają, że drzewo jest sadzone w różnych częściach świata, od niedawna także w Polsce.

To najszybciej rosnące drzewo na świecie jest gotowe do wycięcia już po około 8 latach od zasadzenia, gdy mierzy 15 metrów, a pień ma ok. 50 cm średnicy. Po ścięciu odrasta na nowo nawet do pięciu razy! Wytwarza więc dużo więcej drewna, niż znane nam gatunki drzew.

Paulownia ma prosty pień, nie posiada sęków ani żywicy. Pozyskane drewno szybko schnie, ponadto cechuje się wysoką jakością, jest lekkie (jego waga jest o połowę niższa, niż drewna sosnowego) i dzięki dużej zawartości węgla, bardzo wytrzymałe. Przemysły, meblarski
i stolarski, z pewnością docenią łatwą obróbkę: drewno to jest elastyczne, nie ulega odkształceniom. Jest odporne na działanie wody, nie wchłania wilgoci, może być klejone, barwione i lakierowane.

Posiada również wysoką wartość opałową. Drzewo można wykorzystać w całości (70 procent stanowi pień), pozostałości takie jak gałęzie, liście, korzenie kwiaty (czyli 30 procent objętości Paulowni) mogą zostać przerobione na biomasę, same liście z powodzeniem mogą służyć jako kompost.

Plantacja Paulowni jest nie tylko pomysłem na świetnie prosperujący ekologiczny biznes (ok. 1 m3 drewna już po 8 latach), ale przede wszystkim może być jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza, drzewa tlenowe (nazwa nieprzypadkowa) ze względu na większą powierzchnie liści (od ok. 25 do 45 cm) wytwarzają stosunkowo więcej tlenu, niż nasze rodzime drzewa liściaste. Drzewa te mają nie tylko świetny wpływ na klimat, ale i na glebę, którą chronią przed erozją, nie potrzebują wymagającego podłoża, rosną również na glebach skażonych. Mogą więc służyć do zalesiania, przy okazji chroniąc gatunki drzew, które potrzebują kilkudziesięciu lat, by osiągnąć wzrost, który Paulownia osiąga w niecałe dziesięć. Świetnie sprawdzą się do zagospodarowania zieleni miejskiej (parków, skwerów, pasów zieleni), posiadają przepiękny kwiatostan. Okazałe dzwonkowate różowo-fioletowe kwiaty czynią z Paulowni drzewo ozdobne, a z racji szybkiego wzrostu i dużych liści, drzewo szybko daję cień. Wszystkie właściwości i szerokie spektrum zastosowania w wielu gałęziach przemysłu i przestrzeni miejskiej, wskazują na to, że drzewa tlenowe mogą śmiało pretendować do miana drzew przyszłości.

 

 


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.