Sprawiedliwy handel – co to takiego?

Sprawiedliwy handel jest powszechny na Zachodzie, ale w Polsce wciąż prawie nieznany. Podczas targów EkoFamily próbowano przybliżyć tę ideę polskim konsumentom. Można tam było degustować lub kupić towary wyprodukowane w etyczny sposób: bez wyzysku, pracy dziecięcej i niewolniczej, wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zdrowia pracowników i konsumentów, bez niszczenia lasów tropikalnych, bez chemii, substytutów czy modyfikacji genetycznych. Produkty takie miały wysoką jakość potwierdzoną certyfikatem ekologicznej produkcji, a część pieniędzy uzyskana z ich sprzedaży posłuży poprawie warunków życia i pracy drobnych producentów w ubogich krajach.

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to międzynarodowy nurt ekonomii społecznej, w której człowiek jest ważniejszy od zysku. Rozwija się już ponad 60 lat, a jego celem jest pomoc w rozwoju drobnym producentom (rolnikom, rzemieślnikom) z Trzeciego Świata – nie poprzez jałmużnę, ale danie im możliwości godnego życia z własnej, uczciwie wynagradzanej pracy. Dostarczają nam szeroką gamę produktów spożywczych, jak kawa, herbata, kakao, cukier trzcinowy, owoce południowe i orzechy, ryż, przyprawy i wiele innych, kupowane od producentów z pominięciem pośredników. Sprawiedliwy Handel dodatkowo wynagradza produkcję ekologiczną, wypłaca też premie na projekty rozwojowe dla całych społeczności lokalnych, jak budowa szkół, wodociągów, ośrodków zdrowia, szkolenia itp. Zapewnia także producentom przedpłaty i wieloletnie umowy z gwarantowaną ceną minimalną – podaje naszemiasto.pl

W krajach zachodnich do dobrego tonu należy kupowanie produktów Sprawiedliwego Handlu na upominki, używanie w rodzinach, organizacjach pozarządowych, urzędach, zakładach pracy, instytucjach kościelnych, samorządowych, państwowych, unijnych... trafiają też do stołówek szkolnych i zakładowych, kawiarni, barów i restauracji. Sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu w skali europejskiej rośnie o ponad 20% rocznie.

Wiarygodność Sprawiedliwego Handlu zapewniają dwa systemy certyfikacji: jeden z nich dotyczy organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO), drugi – produktów (FLO). Większość produktów ma też certyfikat produkcji ekologicznej.
Pionierem tej działalności w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu (organizacja non-profit), które ma status certyfikowanej Organizacji Sprawiedliwego Handlu, co wiąże się z przestrzeganiem kryteriów Sprawiedliwego Handlu w całej działalności i członkostwem w Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO).

Źródło: www.sprawiedliwyhandel.pl, naszemiasto.pl

Eko-uprawy.pl © 2024