Dochodowość do poprawki

 

Polskie rolnictwo z jednej strony chwali się za prężną modernizację. Z drugiej natomiast, mówi się o niskiej rentowność pojedynczych gospodarstw. Mimo rosnącej świadomości potrzeb, często jednak brakuje wiedzy o tym, jak skutecznie zwiększać dochodowość własnych gospodarstw. Tymczasem istnieje wiele możliwości, które warto wykorzystać, by ją aktywnie kształtować. 
foto traktorO słabszej kondycji dochodowości rolnictwa, nie tylko w Polsce, ale ogólnie w krajach Unii Europejskiej, mówi ostatni raport Eurostatu. Porusza on temat dochodów gospodarstw rolnych Wspólnoty i wynika z niego, że spadły one w 2013 roku średnio o 1,3%. Pekki Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, (europejskiej organizacji zrzeszającej rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) komentując wyniki raportu wskazał, że przyczyną tego stanu rzeczy są koszty produkcji, które wzrastają szybciej niż wartość produktów rolnych. Na tle innych krajów europejskich Polska wypada pozytywnie, jednak redukcja kosztów i idące za nią oszczędności powinny zainteresować rolników. Warto również mieć na uwadze podtrzymanie poziomu nowoczesności gospodarstwa rolnego. Wbrew pozorom połączenie tych rzeczy, nie jest to wcale tak trudne do zrealizowania.
Wiele z krajowych gospodarstw prowadzi interesy z zagranicą. Żywność i produkty rolne, są jednymi z najczęściej eksportowanych towarów w Polsce. W grudniu ubiegłego roku minister rolnictwa Stanisław Kalemba zauważył, że dynamika eksportu w tym sektorze jest dwukrotnie wyższa niż z innych. Według niego w tym roku, polskie rolnictwo powinno wyeksportować produkty o wartości ok.19,5 mld euro. Najświeższe informacje o olbrzymiej popularności polskiego soku jabłkowego, tylko potwierdzają zaufanie zagranicznych klientów do naszych wyrobów rolnych. Jak na tym zaufaniu mogą skorzystać sami rolnicy?
Przede wszystkim przez odnalezienie najkorzystniejszej formy rozliczania w obrocie dewizowym. Takich propozycji ze strony instytucji finansowych jest naprawdę wiele, a przodują w nich banki spółdzielcze. Większość z nich jest do siebie bardzo podobna, jeśli chodzi o warunki założenia rachunku, jego prowadzenia czy dokonywanie transakcji walutowych. Najczęściej możemy w takich bankach założyć rachunki dewizowe w czterech głównych walutach, czyli dolarach amerykańskich, euro, frankach szwajcarskich i funtach. Zdarzają się jednak takie oferty, które pozwalają nam na przelewy wyłącznie we wspólnej walucie. Najczęściej są to tzw. przelewy SEPA. Nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ euro jest najpopularniejszą walutą, w jakiej rolnicy dokonują transakcji. Oprócz tego większość dostępnych ofert zawiera w pakiecie realizację przekazów zagranicznych, za pomocą Systemu Międzynarodowej Komunikacji Finansowej SWIFT. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo takiej transakcji.
Transakcja jednak, oprócz tego, że gwarantuje bezpieczeństwo, powinna być również przede wszystkim korzystna. W takiej sytuacji niezbędne staje się śledzenie kursów walut. Warto przy tym pamiętać, że istnieje obecnie wiele aplikacji i narzędzi, które nam w tym procesie pomagają, jak np. alert walutowy dostępny w kantorze internetowym Cinkciarz.pl. Jak takie narzędzia działają? Po wprowadzeniu przez nas pożądanego poziomu kursu waluty, aplikacja poinformuje nas, w momencie, gdy ten poziom zostanie osiągnięty. Wówczas, posiadając informacje o korzystnym dla nas kursie możemy dokonać transakcji poprzez rachunek bankowy. Biorąc pod uwagę ostatnie, dynamiczne zmiany w relacji złotówka -euro, takie narzędzia są bardziej niż potrzebne, jeśli dochodowość gospodarstw ma zostać zwiększona.
Warto również pamiętać o wspomnianej na początku mechanizacji, która jest jednym z kluczowych elementów poprawy dochodowości. Im sprawniej gospodarstwo działa, tym więcej pieniędzy może zarobić. Zakup nowej maszyny rolniczej nie musi już wcale wiązać się z olbrzymimi kosztami. W obecnych czasach bardzo popularne jest wśród rolników kupowanie sprzętu z drugiej ręki, ale w rzeczywistości możliwe jest wydanie podobnych pieniędzy na produkt zupełnie nowy. Istnieje szereg opcji, które są pomocne w dokonaniu takiego zakupu po niższych kosztach, nawet jeśli chcemy nabyć taką maszynę bezpośrednio od producenta.
W takim wypadku w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę unijne dotacje. Pula pieniędzy na lata 2014-2020 jest dość pokaźna, więc rolnicy powinni się mocno zainteresować ich pozyskaniem. Alternatywnym wyjściem może być leasingowanie maszyn, co zdaniem wielu rolników jest jedną z korzystniejszych form nabycia nowego sprzętu rolniczego. Przede wszystkim ze względu na brak wkładu własnego (albo jego bardzo niewielką wysokość), a także dobre oprocentowanie rat. W wypadku tych ostatnich, w wielu firmach leasingowych istnieje możliwość samodzielnego wybrania terminu ich spłacania. Warto również przyjrzeć się opcji tzw. finansowania fabrycznego, proponowanej przez niektórych producentów maszyn. Jej mocną stroną jest niskie oprocentowanie (wynoszące niekiedy nawet 1,5%), wynikające z dopłacania przez producenta do kwoty zakupu. Tej propozycji wypada się jednak przyjrzeć dokładnie, gdyż czasem niskie oprocentowanie jest wynikiem średniej z odsetek naliczonych w całym okresie, a dopłata ze strony producenta tak naprawdę nie ma w ogóle miejsca. Istnieje również możliwość zakupu maszyn zagranicą, gdzie ich dostępność jest często o wiele lepsza niż w Polsce. Również ceny potrafią być atrakcyjne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę korzystne kursy walut.
 
Autor: Michał Cierniak, Cinkciarz.pl, kantor wymiany walut on-line
 
_____________________________________
 
Cinkciarz.pl – kantor wymiany walut on-line obsługuje obecnie klientów z 96 krajów świata, posiada w swojej ofercie 25 walut (325 par walutowych). Oferta kantoru zawiera trzy systemy transakcyjne oraz szereg narzędzi wspomagających wymianę walut. Transakcje można zawierać 24h na dobę, 7 dni w tygodniu i realizować je za pomocą przelewów internetowych z dowolnego banku. Z oferty kantoru korzystać może każdy, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. W odpowiedzi na ich oczekiwania, Cinkciarz.pl otworzył rachunki w dwudziestu dziewięciu bankach. Dzięki temu klienci mogą korzystać z ekspresowych i darmowych przelewów walutowych. www.cinkciarz.pl 
 

 

Eko-uprawy.pl © 2024