Kupuj odpowiedzialnie, zostań pszczelim bohaterem!

Okadka poradnika Projekt pszczoaGreenpeace opublikował dziś bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką”. Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym. Poradnik powstał w ramach kampanii Greenpeace „Przychylmy pszczołom nieba”. Do wielkiego roju pszcze-lich bohaterów może dołączyć każdy, wystarczy wejść na adres: www.greenpeace.pl/projekt_pszczola i pobrać poradnik.
 
Publikacja jest przystępnym zbiorem informacji na temat pszczół i innych owadów zapylających. Zawiera również porady dotyczące odpowiedzialnego kupowania produktów spożywczych, których wytwarzanie może mieć wpływ na sytuację zapylaczy. Z kolei osobom zainteresowanym ogrodnic-twem poradnik oferuje wskazówki na temat samodzielnej uprawy roślin w sposób korzystny dla owadów zapylających oraz instrukcje  budowy ogrodowych lub balkonowych hoteli dla owadów.
 
„Przygotowując się do świąt, kupujemy produkty, z których wiele trafi na nasze stoły właśnie dzięki pracy pszczół. Warto im się za nią odwdzięczyć - na przykład naszymi codziennymi decyzjami i wyborami w sklepie. Nie szkodzimy pszczołom, np. kupując warzywa, owoce i inne produkty spożywcze, uprawiane bez użycia środków syntetycznych. Naprawdę łatwo zostać pszczelim bohaterem lub pszczelą bohaterką, a odpowiedzialne zakupy będą realną pomocą, na którą pszczoły na pewno zasłużyły. Pomagać im możemy na wiele sposobów, nie tylko globalnie, domagając się zakazu stosowania szkodzących im pestycydów. Liczą się też działania lokalne i mądre decyzje przy sklepowej półce.” - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska.
 
Kampania „Przychylmy pszczołom nieba” ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W ramach kampanii w 2014 roku Greenpeace postawi hotele dla dzikich owadów zapylających w 17 miastach Polski. Ponadto fundacja udostępniła instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie. Mapę z powstającymi w całej Polsce hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele.  
 
zdj. Karol Grygoruk.Hotel dla dzikich owadw zapylajcych GreenpeaceZjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio 1/3 pszczół, w Polsce średnio 20% (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50%), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. Przyczyn wymierania dzikich zapylaczy jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk. 
Więcej informacji na www.greenpeace.pl 
Zdjęcia hoteli dla owadów: www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157643544735674
 
O kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”
Od kwietnia 2013 roku Greenpeace prowadzi w Polsce kampanię na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających „Przychylmy pszczołom nieba”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół i innych owadów zapylających występujący głównie w krajach o wysoko uprzemysłowionym rolnictwie. Między innymi w wyniku silnej chemizacji rolnictwa, w Europie, w tym w Polsce, ginie co roku średnio 15% - 20% pszczół, w niektórych regionach straty sięgają ponad 50%. Dlatego do najważniejszych celów kampanii należy wprowadzenie skutecznego zakazu stosowania pestycydów szkodliwych dla populacji pszczelich, poczynając od siedmiu najbardziej niebezpiecznych: imidakloprydu, tiametoksamu, klotianidyny, fipronilu, chloropiryfosu, cypermetryny i deltametryny. 
zdj.Karol Grygoruk.Wypenienie hotelu dla dzikich owadw zapylajcych GreenppeaceJednocześnie kampania promuje praktyki rolnicze, mające korzystny wpływ na sytuację owadów zapylających, takie jak rotacja upraw (płodozmian), ustanawianie obszarów proekologicznych na poziomie indywidualnych gospodarstw, wsparcie ekologicznych metod upraw, zwiększenie ochrony naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół obszarów rolniczych, a także zwiększanie bioróżnorodności pól uprawnych. 
W ramach kampanii, Greenpeace aktywnie działa na rzecz poszerzania wiedzy o problemie wymierania pszczół miodnych i owadów zapylających oraz wspiera promocję pszczelarstwa, współpracując ze związkami i stowarzyszeniami pszczelarskimi czy Polskim Związkiem Działkowców. W kwietniu 2013 r. opublikowany został raport ekspercki Greenpeace „Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie”. Kampanię „Przychylmy pszczołom nieba” wsparła swoim wizerunkiem polska aktorka, Karolina Gruszka. Więcej informacji: www.greenpeace.org/poland/pszczoly
 
O Greenpeace
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Kampanie prowadzone przez Greenpeace obejmują sześć głównych obszarów: ochronę lasów naturalnych, ochronę oceanów i mórz, ochronę przed substancjami toksycznymi, przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu i zmianom klimatycznym, promocję rewolucji energetycznej i odejście od brudnych źródeł energii, promocję zrównoważonego rolnictwa i walkę przeciwko wprowadzaniu do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).
W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku z siedzibą główną w Warszawie.
Więcej informacji: www.greenpeace.pl | www.twitter.com/Greenpeace_PL 
 
Kontakt:
 Katarzyna Jagiełło
koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”
tel: + 48 664 060 275
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Marianna Hoszowska
Specjalistka ds. komunikacji
tel: + 48 664 066 372
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Eko-uprawy.pl © 2024