Groźne zatrucie sporyszem

Eko-Uprawy-0016Zatrucie sporyszem u bydła powodowane jest spożywaniem przez nie zboża oraz dziko rosnących traw porażonych grzybami z rodzaju Claviceps. Jest to więc jedna z chorób grzybiczych bydła, charakteryzująca się dosyć ciężkim przebiegiem. Do zachorowań dochodzi głównie w przypadku skarmiania bydła paszami źle przechowywanymi, zatęchłymi i nadpleśniałymi.

Choroba ta zwykle przebiega w postaci ostrej czyli drgawkowej, manifestując się zaburzeniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Są to stany bardzo podobne do podobnej fazy występującej w przypadku choroby wściekłych krów (BSE). Występuje wtedy silna depresja, zaburzenia koordynacji ruchów, drgawki kończyn, utrata czucia i zmętnienia rogówki. Objawy dodatkowe w przypadku zatrucia sporyszem to: ślinotok, biegunka oraz wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Choroba ta jest szczególnie groźna dla krów ciężarnych i cieląt. U tych pierwszych dochodzi do poronień i wypadnięcia macicy.

Rzadko rozwija się postać przewlekła (tzw. postać zgorzelinowa) tej choroby. W przypadku tej postaci przebiegu choroby, prócz objawów zaburzeń ze strony układu pokarmowego (ślinotok, biegunka) i nerwowego (drgawki mięśni szyi), dodatkowo występują też zmiany zgorzelinowe umiejscawiające się na kończynach, uszach i ogonie. Występują także zmiany zwyrodnieniowe w stawach i racicach, powodujące kulawizny zwierząt.

Leczenie zatrucia sporyszem nie jest proste i zwykle ogranicza się do jak najszybszego usunięcia toksyn z żołądka i jelit zwierząt (płukanie żołądka, lewatywy, podanie środków przeczyszczających). W przypadku wystąpienia zmian zgorzelinowych konieczna jest interwencja chirurgiczna. W zaawansowanej postaci choroby, gdy występują już poważne objawy ze strony układu nerwowego (porażenia), zwierzęta należy niestety przeznaczyć na ubój. Lepiej więc zapobiegać tej chorobie niż dopuszczać do jej wystąpienia.

 

Eko-uprawy.pl © 2024