Funkcjonalne meble balkonowe

Nawet najmniejszy balkon można zaaranżować tak, by zrobić z niego przytulne i funkcjonalne miejsce do wypoczynku. Styliści wnętrz podkreślają, że w tym przypadku idealnie sprawdzają się składane meble, miniparasole i modele ze schowkiem. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie.

– Balkony nawet jeżeli są bardzo malutkie, idealnie nadają się do letniego wypoczynku po pracy. Kiedy mamy mało miejsca, ważne staje się jego odpowiednie zagospodarowanie. Mamy różne fajne rozwiązania i sprytne meble, które się składają do małych rozmiarów. Kiedy nie są potrzebne, mogą być złożone, a kiedy zapraszamy przyjaciół, możemy je rozłożyć – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Jezierska, ekspert firmy IKEA.

Dekoratorzy wnętrz podpowiadają, że na małym balkonie doskonale sprawdza się również pomysł zaczerpnięty ze Skandynawii, czyli krzesła wiszące lub przymocowane do ściany.

– Polecam składane meble: stoły, małe stoliki, taborety, krzesła, fotele lub ławy do siedzenia, które pod spodem mają miejsce, gdzie możemy schować poduszki na krzesła albo ciepły pled. Mamy parasol na małe balkony, który jest tzw. połówką, może być postawiony przy ścianie, chroni przed słońcem i nie zajmuje wiele miejsca. Wszelkie mobilne rozwiązania, barek na kółkach może stać na co dzień w kuchni, a kiedy jest potrzebny, może wyjechać na balkon – tłumaczy Małgorzata Jezierska.

Bardzo ważne jest także zagospodarowanie ścian, które mogą być dodatkowym miejsce do przechowywania przedmiotów. Pełnią także ważną funkcję estetyczną.

– Oczywiście idealnie sprawdzają się półki. Mamy taki prosty system drewniany, estetyczny stelaż, do którego można przymocować półki na różnych wysokościach. Tam mogą sobie stać kwiaty, pachnące świeczki, które robią nastrój, mogą leżeć narzędzia ogrodnicze – wyjaśnia Małgorzata Jezierska.

Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie balkonu, które umożliwi korzystanie z balkonu po zmroku.

– Możemy mieć na balkonie jakieś ozdobne światła, lampki, światełka, które stworzą nastrój. Bardzo dobrym rozwiązaniem na oświetlenie balkonu są lampy z bateriami słonecznymi, które podczas dnia ładują się, a wieczorem możemy mieć fajne, nastrojowe oświetlenie – mówi ekspert firmy IKEA.

Coraz bardziej popularne stają się też specjalne osłony odgradzające balkon od sąsiadów. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub materiału. Najchętniej jednak wybierane są parawany trzcinowe lub bambusowe. Gwarantują one użytkownikom poczucie prywatności. Nadają także balkonom przytulny charakter.

lifestyle.newseria.pl

 

Eko-uprawy.pl © 2022